Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

layout-img-1-3layout2layout3

Warunki techniczne i przepisy budowlane dotyczące montażu kominka

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie kominka w domu – ma on zastosowanie praktyczne, jest wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, w którym tworzy ciepłą, rodzinną atmosferę. Zanim zdecydujemy się na taką inwestycję, trzeba zwrócić uwagę na normy, które dotyczą instalacji kominka. Jak zamontować domowe palenisko zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi? 

Instalacja kominka zgodna z przepisami budowlanymi

Zgodnie z przepisami, kominek może być zainstalowany tylko w domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych w zabudowie zagrodowej oraz indywidualnej rekreacji, a także w niskich domach wielorodzinnych, których wysokość nie przekracza 12 metrów wysokości lub czterech naziemnych kondygnacji. Objętość takich obiektów, czyli kubatura, może mieć minimalnie 30 metrów sześciennych. Na 4 metry sześcienne powinien przypadać 1 kilowat mocy cieplnej. W wyższych domach jednorodzinnych nie ma możliwości doprowadzenia do kominka właściwej ilości powietrza. Warto wiedzieć, że do montażu kominka wymagane jest pozwolenie na budowę. Ważnym czynnikiem, który jest normowany przez przepisy prawa budowlanego, jest właśnie dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza. W przypadku kominków zamkniętych powinno być to minimalnie 10 metrów sześciennych na godzinę na 1 kilowat mocy cieplnej paleniska. Jeśli mamy do czynienia z kominkiem zamkniętym, trzeba zapewnić przepływ o określonej prędkości – w otworze komory spalania powinna ona wynosić co najmniej 0,2 metra na sekundę. Kominek nie powinien być montowany we wnętrzu wyposażonym w mechaniczną wentylację wyciągową – może to być przyczyną zaczadzenia. Nie zapominajmy o właściwej odległości między paleniskiem a nieizolowanymi przewodami do wentylacji – powinna ona wynosić minimum pół metra.