Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

layout-img-1-3layout2layout3

Jak dobrać system kominowy do kotła?

 Prawidłowe funkcjonowanie komina zależy przede wszystkim od przemyślanego wyboru systemu kominowego do kotła. Wyboru odpowiednich urządzeń warto dokonać już na etapie projektowania domu, ponieważ pewne prace należy przeprowadzić podczas budowy budynku.  

Najlepszym rozwiązaniem jest wybudowanie domu, w którym znajduje się przewód kominowy. Wiele osób pomija w tej fazie drugi ważny element instalacji kominowej, czyli kocioł. Jeszcze w fazie projektu trzeba rozwiązać kwestie stosowanego w nim paliwa oraz typu i mocy kominka, ponieważ od tych czynników powinna być uzależniona budowa komina, jego średnica, a także zdolność do odprowadzania spalin.   

Kocioł a system kominowy

  W jaki sposób wybrać odpowiedni kocioł i system kominowy, które będą ze sobą dobrze współdziałały? Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj paliwa, moc kotła, rodzaj pracy i typ spalin, a także w jakim pomieszczeniu będzie on stosowany.  

Kocioł może pracować w mokrym trybie - oznacza to, że w kominie dochodzi do kondensacji pary wodnej, która jest zawarta w wytwarzanych podczas palenia spalinach. W pracy „na mokro” najlepiej sprawdzają się kotły niskotemperaturowe, o zakresie temperatury spalin od 80 do 120 stopni. Kiedy kocioł pracuje w suchym trybie, spaliny są bardzo szybko usuwane. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku kotłów na paliwa stałe, o temperaturze spalin wyższej niż 160 stopni.  

Jeśli nie decydujemy się na budowę komina, to ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań jest pompa ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny o mocy mniejszej niż 21 kilowatów.