Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

layout-img-1-3layout2layout3

Doprowadzanie powietrza do kominka

Do podtrzymania ognia i sprawnego działania kominka konieczne jest powietrze, a dokładniej – tlen. Im większy kominek, tym więcej powietrza do spalania potrzebuje. Zapewnienie wentylacji nie jest wystarczające. Bez dopływu dodatkowego powietrza kominek będzie wykorzystywał tlen z pomieszczenia. W konsekwencji może dojść do problemów w funkcjonowaniu wentylacji. Dym z paleniska może przedostawać się do wnętrza, co z pewnością nie jest pożądane. Z tych powodów należy zatroszczyć się o to, by w kominku nie zabrakło powietrza.

Jak dostarczyć powietrze do kominka?

W starszych budynkach powietrze może dostać się do kominka w „naturalny” sposób, to znaczy chociażby przez nieszczelności w stolarce okiennej. Łączy się to jednak z przeciągami oraz zimnem w pomieszczeniu, które mogą być szczególnie uciążliwe w okresie jesieni i zimy. Nowoczesne technologie pomagają zlikwidować straty ciepła w nowych budynkach, jednak powstaje problem dostarczenia powietrza do kominka. Dostęp powietrza do paleniska zapewni otwór wlotowy (który może być połączony z kanałem nawiewnym), umieszczony na zewnątrz, najlepiej od strony ogrodu lub dziedzińca, po stronie nawietrznej. Powietrze może być dostarczone przy pomocy specjalnego przewodu lub bezpośrednio do paleniska przez regulatory dopływu powietrza oraz szczeliny w drzwiczkach – to rozwiązanie można stosować jednak wyłącznie w kominkach z króćcem wlotu powietrza. W sytuacji, gdy nie udało się zorganizować odpowiedniego systemu doprowadzania powietrza na etapie budowy, można zastosować przepustnicę (kiedy kominek znajduje się przy zewnętrznej ścianie) lub wykorzystać wolny kanał wentylacyjny.