Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

layout-img-1-3layout2layout3

Jak zidentyfikować nieprawidłową pracę kominka?

Podczas eksploatacji kominka czasami można trafić na różne problemy. Często trudno jest je zidentyfikować, szczególnie użytkownikom, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z wkładem kominkowym. Bardzo ważna jest więc znajomość podstawowych zasad identyfikacji problemu, dzięki którym zorientujemy się, jaka jest przyczyna nieprawidłowego działania urządzenia.

Kominek – rozpoznawanie problemu

Jak postępować w sytuacji, gdy mamy problem z rozpaleniem ognia, a uzyskany płomień szybko gaśnie? Problemem może okazać się stosowane drewno. Trudności mogą zostać spowodowane przez używanie drewna o zbyt dużej wilgotności. Trzeba także sprawdzić, czy szczapy używane do rozpalania kominka nie są zbyt grube. Przyczyną może być również mały ciąg – zwróćmy wtedy uwagę, czy przepustnica spalin jest otwarta. W razie wątpliwości warto sprawdzić szczelność przewodu. W przypadku odwrotnej sytuacji, gdy płomień jest za duży, może okazać się, że ciąg jest zbyt silny. Może oznaczać to też, że stosowane drewno jest przesuszone.

Jeśli w trakcie rozpalania powstaje duża ilość dymu, należy podgrzać zimny przewód kominowy. Dym przedostający się do pomieszczenia to z kolei oznaka albo zbyt małego ciągu albo wiatru – rozwiązaniem tego drugiego problemu jest montaż specjalnej nasady kominowej. Mała ilość ciepła wydzielana przez kominek jest często spowodowana przez używanie drewna złej jakości, a także przez nieprawidłową wielkość lub przepustowość kratek wlotowych i wylotowych.

Co natomiast dzieje się, kiedy w palenisku pojawiają się krople wody? Przyczyną zwykle jest drewno o zbyt dużej wilgotności.