Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

layout-img-1-3layout2layout3

Pierwsze rozpalanie nowego kominka

Kiedy kominek zostanie zamontowany, często chcemy jak najszybciej rozpalić ogień i cieszyć się ciepłem i blaskiem jasnych płomieni. Zanim to jednak zrobimy, warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać pierwsze korzystanie z kominka. Dzięki znajomości tych kilku zasad instalacja będzie działała sprawnie i bez przeszkód.

Nowy kominek – jak rozpalać?

Pierwszym krokiem każdego właściciela nowego kominka powinno być przeczytanie instrukcji obsługi. To w niej znajdują się zasady eksploatacji, których przestrzeganie gwarantuje dobre działanie wkładu kominkowego. Przyjmuje się, że najłatwiej będzie rozpalić przy pomocy małych kawałków drewna oraz naturalnej rozpałki. Jeśli konieczne jest zwiększenie ciągu, należy otworzyć drzwiczki. Taka potrzeba może pojawić się szczególnie wiosną i jesienią. W okresach przejściowych trzeba szczególną uwagę zwrócić na usuwanie popiołu.

Rozpalenie ognia będzie łatwiejsze, jeśli wybierzemy drewno o wysokiej jakości opałowej. Najlepszym wyborem są dąb, grab i buk. Należy pamiętać o przechowywaniu drewnianych szczap w miejscu suchym, ale z odpowiednim przewiewem. Używanie suchego drzewa jest szczególnie ważne w kominkach z płaszczem wodnym.

Niekiedy podczas pierwszych rozpaleń w kominku farba pokrywająca całą instalację może ulegać stopniowemu utwardzaniu. Przez pierwsze dni palenia trzeba uważać na specyficzny zapach, który może się pojawić, i często wietrzyć dom. Należy jednak pamiętać, że pierwsze rozpalenie można przeprowadzić 2 tygodni po instalacji, aby klej i zaprawa zdążyły się związać.

Intensywność i moc rozpaleń trzeba zwiększać stopniowo.