Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

layout-img-1-3layout2layout3

Kominek czy piec wolnostojący?

Właściciele domów, którzy marzą o przytulnym klimacie oraz dodatkowym źródle ciepła, stają przed dylematem: kominek czy piec wolnostojący? Obydwa rozwiązania mają wady i zalety, a wybór trzeba dostosować do swoich potrzeb, ale także stylu wnętrza. Nie ma jednego, najlepszego wyboru – jest to kwestia bardzo indywidualna. Przed podjęciem decyzji na pewno warto dowiedzieć się więcej na temat obydwu możliwości.

Kominek a piec wolnostojący – wady i zalety

Kominek jest dobrym wyborem, jeśli mamy do dyspozycji wnętrze o dużej powierzchni. Obudowa może przytłoczyć małe pomieszczenie. Jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że kominek może pełnić funkcję centralnego ogrzewania – jeśli wybierzemy model z płaszczem wodnym albo dystrybucją gorącego powietrza. Wiąże się z tym jednak konieczność ciągłego dostarczania paliwa do paleniska. W efekcie wnętrze, w którym znajduje się kominek, będzie trzeba częściej sprzątać. Trzeba także pamiętać, że instalacja takiego kominka to duża inwestycja, zarówno pod względem kosztów, jak i czasu. Jest to jednak bardzo efektowne rozwiązanie, mamy także duży wybór stylowych kominków, które bez problemu dopasujemy do charakteru domu.

Piec wolnostojący zajmuje mało miejsca, a jego montaż nie jest bardzo kłopotliwy – w przypadku przeprowadzki możemy go nawet zabrać ze sobą do nowego domu. Piecyki wolnostojace, popularnie zwane kozami, mogą mieć nowoczesny design, ale także nawiązywać do tradycyjnego stylu. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że koza może pełnić wyłącznie funkcję dodatkowego urządzenia ogrzewającego dom, a nie głównego źródła ciepła.